Opieka koordynowana w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) to innowacyjne rozwiązanie, które stawia pacjenta w centrum systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu pacjenci zyskują dostęp do szerszego zakresu badań diagnostycznych, konsultacji ze specjalistami oraz Indywidualnego planu opieki medycznej.
Kogo obejmuje opieka koordynowana POZ
Opieka koordynowana skierowana jest do pacjentów cierpiących na schorzenia m.in. z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii i chorób nerek. Lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Pacjenci objęci opieką koordynowaną zyskują wygodę, czas, bezpieczeństwo, dostępność oraz wiedzę. Więcej wizyt, badań i konsultacji odbywa się w jednym miejscu, a koordynator czuwa nad sprawną realizacją planu leczenia. Pacjenci mają również dostęp do szerszego zakresu badań diagnostycznych oraz porad dietetycznych i edukacyjnych. Dzięki opiece koordynowanej POZ lekarz rodzinny może zlecić pacjentom szereg badań diagnostycznych, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie diagnostyki pozwala na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.
Konsultacje między lekarzami
Nowością w ramach opieki koordynowanej jest możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą, również zdalnie. Bezpośrednie omówienie wyników badań i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami wpływa na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta. Koordynator opieki w POZ dba o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia oraz współpracuje z osobami udzielającymi świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. Zadania koordynatora często realizuje personel, który już pracuje w poradni. Wprowadzenie opieki koordynowanej w przychodniach jest dobrowolne. Przychodnie mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. Po sprawdzeniu wniosków i podpisaniu aneksów do umów, placówki POZ poszerzają swoją ofertę dla pacjentów.